Su Kontrol Ekipmanları

Kapaklar, arıtma tesisi içinde akışa yön veren, su seviyesini ayarlayan, tesisin hidroliğini, suyun tesis içinde cazibeyle dolaşmasını sağlayan, genel bakım amaçlı veya ekipman arızalarında havuz ve kanal içlerine müdahale edilmesini sağlayan, gerektiğinde suyu  tamamen kesen en önemli ekipmanlardır.

MİTTEM, temel olarak 3 tip akış kontrol ekipmanı sunmaktadır:

    1- Kanal Tipi Kapak

2- Savak Tipi Kapak

3- Stoplog

Kanal Tipi Kapak (Penstock): Kanal tipi kapaklar, betonarme kanal içine, inşaatın kalıp safhasında bırakılan yuvalara yerleştirilip tekrar betonla sabitlenen, kanalın, kapatılıp açılmasında kullanılan, genellikle üç tarafı sızdırmaz kapaklardır.

İnşaat ölçüleri ve su yükleri dikkate alınarak projelendirilen kanal tipi kapaklar, isteğe ve kullanım sıklığına bağlı olarak aktüatörlü ve manuel redüktörlü veya sadece volanlı olarak üretilmektedir.      Derinlikler ve genişlikler dikkate alınarak, tek/çift, yükselen veya gömülen kaldırma milli, gerektiğinde derinliğin fazla olması halinde, hareket mili, ara yataklarla takviye edilerek üretilmektedir.

Komple paslanmaz çelik, karbon çelik+sıcak daldırma galvaniz veya karbon çelik + epoksi olarak, akışkanın niteliğine uygun özel sızdırmazlık contaları kullanılarak üretilen kapaklar her çalışma koşulunda %100 güvenlik sağlar.

Savak Tipi Kapak (Penstock): Savak tipi kapaklar, arıtma tesisinin su seviyesinin ayarlanması gereken, havuz giriş veya çıkışlarına, duvar veya kanal tipi bağlantısı yapılan, genellikle üç tarafı sızdırmaz kapaklardır. Saha hidroliğinin ayarlanmasında kullanılırlar.

Kanal tipi kapaklardan farklı olarak savak tipi kapaklar,  oransal açıklık kontrollüne izin vermektedir. Savak tipi kapakları genellikle seviye kontrolü amacıyla kullanılmaktadır.

Stoplog: Kanal kapaklarından daha ekonomik olmasından dolayı,akış kontrolüne nadiren ihtiyaç duyulacak olan yerlerde tercih edilirler.
Genellikle arıtma tesisinin bakım amaçlı akışın kesilmesi gereken yerlerde, kanal derinliğince stoplog şasesi içine indirilip çıkartılan, çeşitli sayılardaki metal panellerden oluşur. Panellerin indirilip çıkarılması, bir aparat ve celaskal sistemi yardımıyla yapılır.