Havalandırıcılar

Düşey Milli Havalandırıcılar

Atık su arıtma tesislerinde, havalandırma havuzunda kullanılan, havuzdaki atıksu karışımını ve havuzdaki bakterilerin yaşamı  için gerekli olan oksijeni sağlamak amaçlı tasarlanmış ekipmanlardandır. Düşey milli havalandırıcılar, sistemin oksijen ihtiyacına göre değişik kapasitelerde üretilmektedir.

Düşey milli havalandırıcılar, su seviyesinin sabit olduğu ve su seviyesinin değişken olduğu havuzlar için  iki çeşit tasarlanmaktadır. Su seviyesinin sabit olduğu havalandırma havuzlarında sabit köprüler üzerine montajı yapılmaktadır. Su seviyesi değişken olan havuzlarda ise havalandırıcılar dubalı sistemlerle havuz üzerine montajı yapılmaktadır.

Havalandırıcıların kapasitesi motor gücü ile doğru orantılı olarak artmaktadır. Havalandırıcıların imalatı 1,1 – 110 kW arasında yapılmaktadır. Mil, kaplin, fan ve tahrik grubundan oluşmaktadır.

Yatay Milli Havalandırıcılar

Atık su arıtma tesislerinde, havalandırma havuzunda kullanılan, havuzdaki atık su hareketini ve havuzdaki bakterilerin yaşamı  için gerekli olan oksijeni sağlamak amaçlı tasarlanmış ekipmanlardandır. Çoğunlukla oksidasyon hendeklerinde kullanılmaktadır. Ana şaft,  bıçaklar ve tahrik ünitesinden oluşmaktadır. Aeratörün bağlantı kaplinlerine  su sıçramalarına karşı koruma yapılmaktadır.